top of page
Ozlem.png

Kendimi nesneleştiriyorum. Bu süreçte hem bir obje olarak kendimi, hem de sizin benimle etkileşiminizi gözlemleyeceğim. Taht iktidarı sembolize eden en güçlü nesnelerden biri. Kendimi tahtla birlikte nesneleştirerek obje olma, sıkışma, özgürlüğün kısıtlanması, sahip olunan/ içinde bulunulan alanda kendi özgürlüğünü yaratma, kendinin ve izleyicinin iktidarını sorgulamayla birlikte, bir çeşit mumyalanmanın işlevi üzerine ölüm, öte dünya gibi kavramları açmaya yönelik bir karşlaşma deneyimi.

ozlem_arkaplan1.jpg
ozlem_arkaplan3.jpg
ozlem_video
DSD_4679.jpg

Özlem Ünlü
Görsel Sanatlar ve Performans Sanatçısı
Özlem Ünlü, (d.1983 Ankara) 2007'de Hacettepe Üniversitesi GSF Resim bölümünden mezun oldu. 2009'dan beri İstanbul'da yaşıyor. Erotik - pornografik resimler yapmakta, resimlerinde genel olarak iktidarı, cinsiyeti ve çeşitli bağıntıları cinsellik üzerinden irdelemektedir. Performans inşa ederken de resimdeki problemlerini farklı disiplin ve malzemeyle seyirciyi de performansa dâhil ederek kurgulamaktadır.

Sanatçının başlıca performansları arasında; Performistanbul’un Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleştirdiği İhtiyaç: Sen 672 saat Canlı Süreç’te Kâla (Solo) (İstanbul, 2018), Pedro Gómez-Egaña ile Eşyaların Etki Alanı, “15. İstanbul Bienali” kapsamında (Galata Rum Okulu, İstanbul, 2017), Tape (Solo), Günlük Süt Performans etkinliğinde ve özel etkinlikte (Performistanbul-PCSAA, İstanbul, 2018 - Coop, İstanbul, 2016) bulunmaktadır.

bottom of page