top of page
Ebru.png

“Sadece elinin dokunabildiği mi duvardır, seni durdurandır?…”


Sen ve ben zamanın paralel akışında tam olduğumuz yerdeyiz.


Görebiliyorum, görebiliyorsun. Görünebilirin olduğu kadar görünmezleri de yıkıp geçebilmeli insan. Aramızdaki gizli anlaşmaları bir kenara bıraktığımızda sadece beden ve zihin kalıyor. Beden ile bulunduğun noktaya, zihin ile kırabildiğin tüm duvarların ötesine bekleniyorsun. Gerçek tüm çıplaklığı ile olanın olduğu şekilde aktığı tek bir düzlemde şimdi.

DSD_6615.JPG
Ebru_video
bio_foto.jpg

Ebru Sargın L.
Performans Sanatçısı
Performans sanatçısı Ebru Sargın L.(d.1991, Çanakkale), farklı yaşam tarzları, rutine dönüşen bireyin kendine yabancılaşmasına yol açan durumlar, modern yapılandırmanın gelişiyle bireyin ne tarafa doğru gittiği konusu üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. İşlerinin odak noktasında başlı başına ‘yaşam’ kavramı olan sanatçı, “ne, neden, niçin, nasıl ve kim” soruları ile başlayan süreç ile toplamında ‘bugünü ve’ “biz ne yapıyoruz?” sorularını göz önüne sermeyi hedefliyor. Sargın, sahne sanatları eğitiminin devamında Studio Oyuncuları ile 2015 yılında performans oyunculuğu eğitimine başlamıştır. Şu anda Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi/ Sahne Sanatları Bölümü'nde ikinci lisans eğitimine devam etmektedir. Son zamanlarda, beden ile dijital sanat ilişkisi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 

Sanatçının başlıca performansları arasında; Performistanbul’un Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleştirdiği Çizginin Ötesi (solo) (Enerji Müzesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul 2018) İhtiyaç: Sen 672 saat Canlı Süreç kapsamında Dördüncü Duvar (solo) (İstanbul, 2018), Pedro Gómez-Egaña ile Eşyaların Etki Alanı, “15. İstanbul Bienali” kapsamında (Galata Rum Okulu, İstanbul, 2017), Sessizlik (solo) Performistanbul ile, Mixer, İstanbul (2017), Performistanbul ile Simge Burhanoğlu küratörlüğünde Hoşçakal – Merhaba (solo) (Space Debris Art, İstanbul, 2016); Buradayım (solo) “Mamut Art Project İstanbul“ (İstanbul, 2016); Işıl Eğrikavuk ile İhtilaf Sanatı (grup) (Salt Galata, İstanbul, 2016) bulunuyor.

bottom of page