top of page
Batu.png

PC sinir bozar; tanımsızdır.
PC kısırdır ama mitoz bölünmeyle çoğalır.
PC hile yapar; cevapları çalıntıdır.
PC kopyacıdır; sadece tekrarlar.
PC sessizdir; sessizliği de gürültülü.
PC saçmalar; sözleri kayıptır.
PC bağırır; dili kesilmiştir.
PC bir hiçtir; hiçbir şey söylemez.
PC mükemmel bir vatandaştır.
PC, 28 gün boyunca kesintisiz devam edecek olan etkileşimli ve katılım amaçlı bir performans işidir. Projenin hedefi, sergi boyunca sanatçının üzerinde tasıyacağı bir hoparlörün internet üzerinden kullanıma açılmasıdır. Bu süreçte, katılımcıların proje internet sitesi üzerinden kimlik bilgilerini vermeksizin yollayacağı sesler, otomatik seslendirmeyle sanatçının bedeninde hayat bulurlar. PC, bu 28 günlük süreçte oluşacak kolektif fonetik şiir ile, çağın yozlaşmış söyleminden ve zapt edilmiş dilinden arındırılmış, özgür bir ifade kanalı üretmeye çalışır.

batu_arkaplan.png
website.png
mesajlar.png
DSD_9852.JPG

Batu Bozoğlu
Performans Sanatçısı
Batu Bozoğlu’nun (d.1983, İstanbul) performansları, interaktif sanat eserleri üzerinden katılımcı politikalarla ortaya çıkan telif sorununu ele alırken sanatçıyla izleyici arasında oluşan çatışma ve güç oyunlarını araştırır. Sanatçı çalışmalarında, seyirci ile sanatçıyı birbirine bağlayan kuralları genişletmeyi ve/veya onlara meydan okumayı amaçlarken, performans alanını kaotik bir teşebbüse dönüştürür. Bozoğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde lisans, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Bozoğlu şimdi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim alanında sanatta yeterlilik çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sanatçının başlıca performansları arasında; Dada Action # 1. VIP / # 2.SURVEY Dadamobile işbirliği ile (Boston Farmer’s Market, Boston, Caddebostan Parkı, İstanbul, 2018), Performistanbul’un Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleştirdiği İhtiyaç: Sen 672 saat Canlı Süreç’te Proje:Pc (solo) (İstanbul, 2018), Marilyn Arsem önderliğinde It is all about luck (solo), “Venice International Performance Art Week” Co – Creation Live Factory Prologue 1 (Venedik, 2017), Pedro Gómez-Egaña ile Eşyaların Etki Alanı, “15. İstanbul Bienali” kapsamında (Galata Rum Okulu, İstanbul, 2017), Performistanbul ile Simge Burhanoğlu küratörlüğünde Cycle (Sanatorium, İstanbul, 2017), “Venice Experimental Cinema and Performance Festival”inde Komşunu Sev! (solo) (Venice, 2014) ve Bobin Yayın Radyo Projesi (grup) (Pist///Reserved, İstanbul, 2007) bulunuyor.

bottom of page